“Ultrasonda Bebeğin Kemikleri Erkek Gibi Görünüyor” Cinsiyet Belirteci Olabilir mi ?

Cinsiyet tahmini için yüzyıllarca neler yapılmış neler. Yeme alışkanlıklarından hamile kadının karnının biçimine, rüyalardan yüzüklerle yapılan testlere kadar birçok bulgu ve deneme anne karnındaki bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için bir işaret olarak algılanmıştır. Ultrasonun devreye girmesi ile cinsiyet tahmini ve belirlenmesi için doğumu bekleme dönemi bitmiştir. Bu seferde ultrason odasına alınan meraklı izleyicilerinde katkısıyla cinsiyet tahmininde ultrason kehanetleri ortaya çıkmıştır. Bebeğin kemikleri erkek bebeğe benziyor, kalbi erkek bebek gibi atıyor ya da çok hareketli kesin erkek olacak yorumları ortaya çıkmıştır.( Sanki hiç çok hareketli kız çocuğu görmedik.) Ancak bu yeni kehanetlerde öncekiler gibi bilimsellikten uzaktır.
Esas olan cinsel organ bölgesinde ne gördüğünüzdür. Cinsel organların belirlenebilir şekil alması yaklaşık 14. – 16. Haftalardan sonra olur. Erkek bebekte penis ve testislerin görünmesi kız bebeklerde de cinsel organın labia denilen kıvrımlarının görünmesi tanı koydurur.
Cinsiyet tayininde son zamanlarda erken haftalarda tespit edilebilmesi için bir görüş ortaya atılmıştır. Yaklaşık 10. Haftadan sonra belirgin olmak üzere bebeklerin bacak aralarında cinsel ( genital ) çıkıntı görülebilmektedir. Bu çıkıntı erkek bebeklerde penisi kız bebeklerde klitorisi oluşturur. İşte bu çıkıntının bebeğin vücut eksenine göre açısı fikir vermektedir. Cinsel çıkıntı eksene paralel aşağı doğru bakıyorsa, başka bir deyişle aralarındaki açı 30 dereceden az ise kız, eksene dik ya da aralarındaki açı 30 dereceden fazla 90 dereceye yakın ise (yukarı ya da vücudun önüne doğru bakıyorsa ) erkek bebek olduğu düşünülür.

 

 

 

 

 

                                                                     ,

              ( resimler baby2see internet sitesinden alınmıştır)

Ancak bütün bu işaretleri de katsak bile 11-14 haftalar arası yapılan tahminlerde % 20 yanılma payı vardır. İyisi mi siz pembeleri ya da mavileri almak için 16. haftayı ve sonrasını bekleyin. “Biz aslında merak etmiyoruz sadece kıyafet almak için soruyoruz” demekten vazgeçip bebişlerinize pembe ve maviden farklı renkte kıyafetler alın. Sizinki de farklı olsun canım.


Yorum yapmak istermisiniz?