Hamilelikte Beslenme: Bebeğinizin Bir Dahi Olması İçin Neler Yemek Gerekir ?

Evet her gün basında bu ve buna benzer bilgilerle karşılaşıyorsunuz.  Madem ki anne ve bebeğin sağlığı ile biz ilgileniyoruz gebelikte beslenme bilgilerini de biz verelim. Mucize gebelikte beslenme programını biz açıklayalım. Sihirli gıda ve besin desteklerini biz anlatalım.

 

Hamilelikte Öğünler

“Yapılacak ilk değişiklik öğünlerin düzenlenmesidir. Ana öğünler arasına ara öğünler eklenmeli ve böylece öğün sayısı en az beşe çıkarılmalıdır. Hatta akşam yemeği ile yatma süreci arasına hafif bir şeyler yenilebilecek bir öğün eklenebilir. Bu sayede kan şekeri ve besin düzeyleriniz kanınızda dengeli olarak seyredecek ve bebeğinizin gelişmesi için sağlıklı bir ortam yaratacaktır. Ayrıca gebelikle artacak hazımsızlık şikayetleri önlenecek ve öğün arası atlamadan kaynaklanacak aşırı yemelerin ve tatlı krizlerinin önüne geçilebilecektir.

Hamilelikte Diyet

Hamilelikte diyet programları ancak kontrolsüz kilo alımı ya da hamilelik diyabet hastalığı gibi durumlarda doktorunuz ve diyetisyen kontrolünde bebeğin gelişimini göz önüne alan programlarla yapılır. Hamileliğiniz boyunca belli besin gruplarını içeren katı diyetler uygun değildir. Son zamanlarda popüler olan karbonhidrattan zayıf protein esaslı dietler bebeğinizin eksik beslenmesine sebep olabilir. Un prinç bulgur hammaddeli gıdalar karbonhidratların ana kaynağıdır ve B grubu vitaminlerden zengindir.

Hamilelikte Folik Asit

Hem bebeğin ilk üç ayında bazı beyin omurilik anamolilerini hem de kansızlığı önleme açısından folik asit kullanımı ve folik asitten zengin beslenme bu dönemde de çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, salatalar, taze meyvelerle düzenli beslenildiğinde folik asitten zengin beslenilmiş olunacaktır. Ayrıca 400 mikrogram folik asit tabletini unutmamak gerekir.

Hamilelikte Protein Alımı

Hamilelikte protein ihtiyacı da yaklaşık % 30 oranında artarak 60 gr’a  çıkar. Proteinleri doğal olarak  alacağımız besinler herkesinde bildiği et, süt, yumurta, peynir , balık gibi hayvansal gıdalarla fasulye bezelye gibi kuru baklagiller ve tahıllardır. Ancak bu besinlerle geçebilecek zararlı etkenlerden korunabilmek için bu besinleri sağlıklı kaynaklardan edinmek ve özellikle et ve yumurtayı iyi pişirmek gerekir.

Hamilelikte Demir Desteği

Doğum öncesinde demir depolarını doldurmak gerektiği gibi gebelik ve emzirme dönemi boyunca demir desteğini sağlamak önemlidir. Gebeliğinizin başında kan sayımı ile kansızlığınız varsa hemen tabletlerle tedaviye başlanır. Kansızlık yoksa çeşitli hekimler arasında farklı görüşler olmakla birlikte üçüncü aydan sonra demir haplarına başlamak uygun olacaktır. Ayrıca karaciğer, et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller,pekmez, kuru meyveler (kaloriler yüksektir miktarına dikkat)gibi demir içeriği yüksek gıdalarla beslenmek önemlidir.

Hamilelikte Kalsiyum Desteği

 

Gelgelelim süt meselesine; Kalsiyum için süt ve süt ürünleri tüketmemiz gerektiğini, bununda kemikleri için önemli olduğunu biliyoruz, biliyoruz da gebelik öncesinde düzenli süt tüketme alışkanlığı olmayan hanımlar için ne yapabileceğimizi bazen bilemiyoruz. Hele birde ilk üç ayda değil süt bazen su bile zor içilirken. Gebelikte günlük ihtiyacımız 1200 mg. Ancak bebek kemik kitlesinin önemli bir kısmını son üç ayda oluşturuyor. İhtiyacımız ise ortalama günde iki bardak süt.  Ne yazık ki midenin sorunlu olabildiği süte çokta aşina olmayan hanımlar, ya kendileri ya da çevreleri tarafından içmeye zorlandıklarında bıkıyor veya yoğun ihtiyaç duyulan son aylarda tüketimi bırakıyorlar. O yüzden ben beş aylık olana kadar bir bardak daha sonrasında iki bardak günlük süt tüketimi öneriyorum. Ek olarak ta peynir ve yoğurt tüketimini arttırmaya uygun buluyorum. Ancak sürekli yağlı süt tüketimi kilo alımına katkıda bulunacağından az yağlı sütler tercih edilebilir.

Hamilelikte Omega 3 Kullanımı

Son dönemlerde bebeklerin beyin sinir dokusu gelişimi ve doğum kilosu ile ilgili olarak omega 3 yağ asidi tüketimi çok öne çıkmıştır. Erken doğumları ve annelerin hamilelik ve doğum sonrası depresyonlarını önlediğine yönelik görüşler güçlenmektedir. Omega 3 için haftada en az iki öğün balık ( zararlı kurşun miktarı az olacağı düşünülen küçük balıklar)ve günde bir iki ceviz yemek uygun olur. Bu gıdalar mevsimsel olarak ya da kişisel olarak alınamıyorsa omega 3 destekleri alınabilir. Ancak bu desteklerin ağır metallerden arındırılmış olmasına, iyi saflaştırma yöntemleri ile elde edilmiş olmalarına (balık karaciğeri ezilerek elde edilenlerde hamileliğe zarar verebilecek ölçüde A vitamini bulunabilir) ve tolere edilebilmesi için kokusuz olmalarına özen göstermek gerekir.

Hamilelikte Magnezyum Alımı

Hamilelikte magnezyumun çok yönlü faydaları vardır. Bacak krampların oluşmasını önlüyor, boyun ağrılarını azaltıyor, enerji veriyor, bağırsakların yumuşamasına destek veriyor, hücre çoğalmasını ve protein üretimini sağlıyor, kas güçlenmesine katkısı var. Fındık, süt ve yoğurt, maydanoz, kimyon magnezyum zengin kaynakları olarak sayılabilir.

Hamilelikte Sıvı Alımı

Sıvı özellikle su alımı hayatın dolayısıyla gebeliğinizin temelidir. Asitli şekerli gazozlar ve taze sıkma değil de bol şekerli meyve sularından bahsetmiyorum. Yaz aylarında daha fazla olmak üzere günde en az iki litre su içilmelidir. Bunu bir alışkanlık haline getirmek en iyisidir.

Bunların dışında pasta börek şekerleme baklava hamur işi ekmek tabii ki yiyebilirsiniz ama kararında. Ha bu arada eşinizi uyarmayı unutmayın. Birlikte aşermek hoş bir duygu olabilir ama erkeklerin göbekle ortaya çıkan hamileliği sizinkinden uzun sürebilir.  

İşte bunlar belki bebeğinizin dahi olmasına yol açmayacak ancak sağlıklı olmasına katkıda bulunacak besinler. Bunlar zaten bildiğiniz gıdalar mı? Tabii ki biliyorsunuz. Mesele bilmekte değil doğru zamanda doğru miktarda tüketmekte. Elbette bunların ve yukarda saydıklarımın tabletleri ve kapsülleri var. Ben de yeterince alamayan hastalarıma bunları yazıyorum ancak bu tablet ve kapsüllerin doğada var olanların henüz kötü birer kopyası olduğunu hatırlatıyorum.


Yorum yapmak istermisiniz?